Тема. Значення мови в житті суспільства. Українська мова – державна мова України
Мета:
- розширити відомості п’ятикласників про рідну мову,
- сформувати поняття «національна мова», «державна мова»;
- ознайомити учнів зі статтею 10 Конституції України;
- формувати вміння аналізувати висловлювання, відтворювати деформований текст, складати невеликі тексти відповідно до комунікативного завдання;
- сприяти усвідомленню значення мови в житті суспільства й ролі української мови як державної в Україні, розвивати мовлення, мислення, виховувати любов до України.
Внутрішньопредметні зв’язки:
Лексикологія: засвоєння нових слів.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційний моментІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності
Прийом «Внесення мотиву»
Українська мова займає дуже важливе значення у суспільстві. А як вважаєте ви?
ІІ. Активізація опорних знань
1.Прийом «Авансування успішного результату»
Я не маю сумнівів у тому, що ви свідомі громадяни України. Тож, беззаперечно, на уроці ви покажете гарні знання з української мови. Я в цьому просто переконана.
Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова. Ота жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, розум, досвід, почування.
3. Випишіть із тексту образні слова до слова «мова».
Мова – це добро, жива схованка людського духу, скарбниця…
Доповніть ряд своїми образними словами.
4. Вправа 1 (с. 4)
Бесіда:
Що таке мова?
Які мови ви знаєте?
5. Вправа 2 (с. 4-5)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1. Опрацювання статті на с. 5.
Українці називають маленьку дитину, яка не вміє говорити, «немовлям». І хоч немовлята «не мовлять», вони розрізняють звуки, впізнають голос мами. Вони більше люблять ніжний людський голос, ніж тишу чи незнайомий шум. Співає дитині колискову мати: «Ходить сон коло вікон, а дрімота коло плота...» Дитина ще не скоро вимовить ці слова, але в її пам'ять уже ввійшли своїм неповторним звучанням «сон» і «дрімота», «кіт-воркіт» і «тепла хата». Співає «Котка» мама. Прилітають і сідають на бильце колиски гулі-голуби. Вони воркують — теж розмовляють з дитиною. Так із маминою піснею приходить у світ дитини слово.
3. Вправа 5 (с. 6, письмово).
А яка мова в Україні є державною?
Як ви гадаєте, чому саме українська, адже на Україні говорять і російською?
5. Проблемний діалог
Прийом «Персональна винятковість»
Я переконана, що саме учні вашого класу зможуть висунути цікаві гіпотези щодо визначення, що таке мова.
Рідна мова, національна мова, державна мова.
(Висунення учнями гіпотез щодо визначення, що таке мова.)
6. Опрацювання статті (с. 6).
7. Вправа 6 ( с. 6, усно).
8. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Трава низенька-низенька.
Дерева високі-високі.
Вітер дерева колише-гойдає:
То вліво, то вправо нахиляє,
То вгору, то назад,
То вниз нагинає.
Птахи летять – відлітають,
А учні тихенько за парти сідають.
ІV. Закріплення вивченого матеріалу
1. Літературна скарбниця
Послухайте легенду
Давно колись жили три брати. І от якось, полюючи, вони потрапили у володіння злого чарівника. Той жорстоко повівся з ними: одного осліпив, другого зробив глухим, а в третього відібрав мову. Але чари його діяли тільки доти, доки брати не дістануться додому. Отак познущався чарівник з братів і відпустив їх порізно. Першим додому прийшов сліпий брат і знову став зрячим, другим дістався глухий і почав чути, а третій, німий, так і не повернувся.- Як ви вважаєте, чому?
- На матеріалі тексту доведіть, яке значення має мова в житті суспільства.
- Коментоване письмо
- Запишіть речення. Яка функція мови захована у висловах? Як ви їх розумієте?
2. Прийом «Прихований інструктаж»
Виконуючи роботу, не забудьте про те, що у складному реченні слід вживати кому.
Хто не знає, нехай людей спитає. Добре тому жити, хто вміє гарно говорити. Добрі слова лікують, погані – вбивають. Мову іншого народу можна вивчити за кілька років, а рідної мови людина вчиться все життя.
3. Прийом «Спільна радість»
Мене порадували успіхи таких учнів, як …. А вас?
4. Вправа 7 (с. 7, усно).
V. Підсумок уроку
1. Що дає людині мова?
2. Користуючись малюнком, розкажіть про значення мови у житті людини і суспільства.
3. Прийом «Спільна радість»
Молодці! Ви дуже гарно попрацювали. Отримали такі гарні бали. Я впевнена, що ви всі справжні патріоти нашої крани, що ви любите її історію і мову. Я тепер спокійна за наше майбутнє. Тепер я переконуюся, що воно буде в надійних руках.
4. Метод «Незакінчене речення»
Я вважаю, що …
Мені здається, що …
Для того, щоб мова розвивалася і збагачувалася, необхідно …
VІ. Домашнє завдання
Підготуйте твір-роздум на тему «Чому я розмовляю українською мовою?»
Немає коментарів:
Дописати коментар